BUCUREȘTI
You are here: Home page > Parliamentary bodies 2000-2004 > Chamber of Deputies > Electoral constituencies > BUCUREȘTI Printable version
Legislature 2000-2004
 No.  Full name Party
Elections End of the
mandate
1. Andronescu Ecaterina PDSR PSD
2. Arghezi Mitzura Domnica PRM
3. Bădoiu Cornel PDSR PSD
4. Bâldea Ioan PRM
5. Boagiu Anca-Daniela PD
6. Boajă Minică PDSR PSD
7. Canacheu Costică PD
8. Chiliman Andrei Ioan
until 24.06.2004
PNL
substitute by
Moisescu Vlad-Octavian
since 29.06.2004
 PNL  
9. Ciontu Corneliu PRM
10. Crețu Corina
until 10.01.2001
PDSR
substitute by
Cazimir Ștefan
since 6.02.2001
 PDSR  PSD
11. Dobrescu Smaranda PSDR PSD
12. Duțu Constantin PRM
13. Ionescu Mihaela PRM
14. Jipa Florina Ruxandra PRM
15. Nassar Rodica PDSR PSD
16. Năstase Adrian PDSR PSD
17. Neagu Ion PDSR PSD
18. Negoiță Liviu Gheorghe
until 28.06.2004
PD
substitute by
Bogdan Daniel Marius
since 29.06.2004
 PD  
19. Pataki Iulia UDMR
20. Popescu Dan Ioan PDSR PSD
21. Popescu-Tăriceanu Călin Constantin Anton PNL
22. Raicu Romeo Marius PD
23. Severin Adrian PDSR PSD
24. Stoica Valeriu
until 29.09.2003
PNL
substitute by
Avramescu Constantin-Gheorghe
since 1.10.2003
 PNL  
25. Stolojan Theodor Dumitru
until 18.12.2000
PNL
substitute by
Pop Napoleon
since 28.12.2000 - until oct. 2004
 PNL  
substitute by
Ciopraga Mircea
since 18.10.2004
 PNL  
26. Teculescu Constantin
until 9.06.2003
PDSR PSD
substitute by
Dăianu Dorin
since 24.06.2003
 PDSR  PSD
27. Vasile Aurelia PDSR PSD
28. Vasilescu Valentin PRM   Indep.
29. Voicu Mădălin-Ștefan PDSR PSD
30. Dorian Dorel   FCER
31. Fotopolos Sotiris   UER
32. Manolescu Oana   LAR
33. Păun Nicolae   PR
34. Radan Mihai   UCR
35. Savu Vasile Ioan   AMR
36. Stana-Ionescu Ileana   CIR
Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 9 april 2020, 20:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro