You are here: Home page > Parliamentary bodies 2004-2008 > Parliament of Romania > Committees > Codul electoral Printable version
2004-2008

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Voicu Mihai Alexandru deputy PNL  
2. Vice-Chairpersons Iliescu Valentin Adrian deputy PD-L  
3.   Iordache Florin deputy PSD  
4. Members Cazacu Cornelia senator PD-L  
5.   Chelaru Ioan senator PSD  
6.   Cliveti Minodora deputy PSD  
7.   Cucuian Cristian senator PD-L 14.06.2006
8.   Márton Árpád-Francisc deputy UDMR  
9.   Mînzînă Ion deputy PC 14.06.2006
10.   Motreanu Dan-Ștefan deputy PNL 28.06.2007
11.   Pambuccian Varujan deputy Minoritati  
12.   Ponta Victor-Viorel deputy PSD 28.06.2007
13.   Stanciu Anghel deputy PSD  
14.   Uioreanu Horea-Dorin deputy PNL 19.12.2006
15.   Vasilescu Gavrilă senator PC 19.03.2008
16.   Zgonea Valeriu Ștefan deputy PSD  
17.   Dobre Victor Paul
reprezentant al Guvernului
- -
18.   Pătru Ana Maria
reprezentant al Autorității Electorale Permanente
- - 23 may 2007

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Secretaries Vedinaș Verginia senator PRM  

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Berceanu Radu Mircea senator PD-L 14.06.2006
2. Călian Petru deputy PD-L 19.03.2008
3. Jipa Florina Ruxandra deputy PSD 14.06.2006
4. Motreanu Dan-Ștefan deputy PNL 19.12.2006
5. Nicolae Șerban senator PSD 28.06.2007
6. Păcuraru Nicolae Paul Anton senator PNL 28.06.2007
7. Vedinaș Verginia senator PRM 13.10.2008
8. Iancu Gheorghe
reprezentant al Autorității Electorale Permanente
- - 23 may 2007

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 20 november 2019, 5:03
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro