You are here: Home page > Parliamentary bodies 2012-2016 > Senate > Committees > Politica Externa Printable version
2012-2016

Position Senator Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Filip Petru PSD  
2. Secretaries Ardelean Ben-Oni PNL  
3. Members Antonescu George Crin Laurențiu PNL 18.03.2014
4.   Badea Viorel Riceard PNL  
5.   Barbu Daniel-Constantin PLC 14.04.2014
6.   Corlățean Titus PSD 19.11.2014
7.   Durbacă Eugen PLC  
8.   Florian Daniel Cristian PNL  
9.   Valeca Șerban Constantin PSD  
10.   Voinea Florea PSD  

Former members of the committee bureau
Position Senator Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Mutu Gabriel PSD  

Former members of the committee
Senator Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Ciorbea Victor non-attached   08.04.2014
2. Mutu Gabriel PSD   22.06.2016
3. Popescu-Tăriceanu Călin Constantin Anton PLC   18.03.2014
4. Purec Ion Simeon PSD 21.10.2013 19.11.2014
5. Solomon Antonie PP-DD   20.09.2013
6. Ungureanu Mihai Răzvan PNL   01.07.2015

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 23 september 2020, 21:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro