You are here: Home page > Parliamentary bodies 2012-2016 > Senate > Committees > Invatamant Printable version
2012-2016

Position Senator Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Andronescu Ecaterina PSD  
2. Vice-Chairpersons Mihai Cristian Dănuț
vice-chairperson since 15 sep. 2015
PNL 15.09.2015
3. Secretaries Oprea Dumitru PNL  
4. Members Anghel Cristiana-Irina PLC  
5.   Burlea Marin PSD  
6.   Costoiu Mihnea Cosmin PSD 15.12.2014
7.   Croitoru Cătălin PSD  
8.   Dumitrescu Cristian-Sorin PSD  
9.   Markó Béla UDMR  
10.   Popa Mihaela PNL 16.02.2016
11.   Popescu Corneliu PNL  

Former members of the committee bureau
Position Senator Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Burlea Marin PSD 15.09.2015

Former members of the committee
Senator Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Barbu Daniel-Constantin PLC   30.09.2014
2. Năstase Ilie non-attached 30.09.2014 16.02.2016
3. Neculoiu Marius PNL   17.03.2015
4. Stuparu Timotei PSD   08.09.2015

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 27 september 2020, 15:56
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro