You are here: Home page > Parliamentary bodies 2012-2016 > Senate > Committees > Invatamant Printable version
2012-2016

Position Senator Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Ecaterina Andronescu Andronescu Ecaterina PSD  
2. Vice-Chairpersons Cristian Dănuț Mihai Mihai Cristian Dănuț
vice-chairperson since 15 sep. 2015
PNL 15.09.2015
3. Secretaries Dumitru Oprea Oprea Dumitru PNL  
4. Members Cristiana-Irina Anghel Anghel Cristiana-Irina PLC  
5.   Marin Burlea Burlea Marin PSD  
6.   Mihnea Cosmin Costoiu Costoiu Mihnea Cosmin PSD 15.12.2014
7.   Cătălin Croitoru Croitoru Cătălin PSD  
8.   Cristian-Sorin Dumitrescu Dumitrescu Cristian-Sorin PSD  
9.   Béla Markó Markó Béla UDMR  
10.   Mihaela Popa Popa Mihaela PNL 16.02.2016
11.   Corneliu Popescu Popescu Corneliu PNL  

Former members of the committee bureau
Position Senator Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Marin Burlea Burlea Marin PSD 15.09.2015

Former members of the committee
Senator Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Daniel-Constantin Barbu Barbu Daniel-Constantin PLC   30.09.2014
2. Ilie Năstase Năstase Ilie non-attached 30.09.2014 16.02.2016
3. Marius Neculoiu Neculoiu Marius PNL   17.03.2015
4. Timotei Stuparu Stuparu Timotei PSD   08.09.2015

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 13 april 2021, 21:39
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro