You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Parliament of Romania > Delegations > PACE Versiunea pentru printare

Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

 Position Full name Parliamentary
Group
since
1. Chairperson Lupu Vasile deputy PNȚCD
2. Vice-Chairpersons Dumitrescu Cristian-Sorin senator PD
3. Members Chiliman Andrei Ioan deputy PNL 16.12.1998
4.   Frunda György senator UDMR
5.   Hrebenciuc Viorel deputy PDSR 9.09.1999
6.   Năstase Adrian deputy PDSR
7.   Niculescu Duvăz Bogdan Nicolae deputy USD-PD 10.06.1998
8.   Stănoiu Rodica Mihaela senator PDSR
9.   Șteolea Petru deputy PUNR
10.   Vasile Radu senator 
11. Deputies Ardelean Ioan senator PUNR
12.   Baciu Mihai deputy USD-PD 16.12.1998
13.   Bădulescu Doru Laurian senator PDSR
14.   Gabrielescu Valentin Corneliu senator PNȚCD
15.   Glăvan Ștefan deputy USD-PD
16.   Ionescu Marina deputy PDSR
17.   Kelemen Atilla-Béla-László deputy UDMR
18.   Pîslaru Dumitru deputy PDSR
19.   Pop Stelian Alexandru senator PNL 16.12.1998
20.   Popescu Emil-Teodor deputy PNȚCD

Former members

  Full name Parliamentary
Group
until
1. Berceanu Radu Mircea deputy USD-PD 10.06.1998
2. Lăzărescu Dan Amedeu senator PNL 16.12.1998
3. Meleșcanu Teodor Viorel senator  24.11.1997
4. Șincai Ovidiu deputy PDSR 7.07.1999

Former deputies

  Full name Parliamentary
Group
until
1. Chiliman Andrei Ioan deputy PNL 16.12.1998
2. Vilău Ioan Adrian deputy PDSR 16.12.1998

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 3 april 2020, 4:24
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro