You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Groups > Minoritati Versiunea pentru printare

The parliamentary group of the national minorities

 Position Full namePartyMember since
1. Leader Pambuccian Varujan UAR
2. Vice-Leaders Ganț Ovidiu Victor
since 26 nov. 2019
FDGR
3.   Ghera Giureci-Slobodan
since 26 nov. 2019
UCR
4. Secretaries Firczak Iulius Marian UCRR
5.   Longher Victoria
since 3 feb. 2020
DOM POLSKI
6. Members Adnagi Slavoliub USR
7.   Ampleev Andrian CRLR 12 sep. 2018
8.   Csokany Petronela-Mihaela UBBR
9.   Furic Iarco UDSCR
10.   Grosaru Andi-Gabriel RO.AS.IT
11.   Ibram Iusein UDTR
12.   Petrețchi Nicolae-Miroslav UUR
13.   Popescu Mariana-Venera AMR
14.   Stoica Bogdan-Alin ALAR
15.   Vasile Daniel Pro Europa
16.   Vexler Silviu FCER
17.   Zisopol Dragoș Gabriel UER

Former members of the group bureau:

 Position Full name
1. Vice-Leaders Ganț Ovidiu Victor
until 1 feb. 2017
2.   Zisopol Dragoș Gabriel
until 26 nov. 2019
3. Secretaries Ghera Giureci-Slobodan
since 1 feb. 2017 - until 26 nov. 2019
4.   Grosaru Andi-Gabriel
since 26 nov. 2019 - until 3 feb. 2020

Former members of the group:

  Full namePartyMember until
1. Ignat Miron CRLR 14 aug. 2018

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 2 december 2020, 2:42
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro