Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Cristian Mihai Adomniței Versiunea pentru printare

Cristian Mihai ADOMNIȚEI
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.7
end of the mandate: 27 june 2012 - resignation

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Industries and Services - Secretary

Standing committees - joint
(since mar. 2010)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Chairperson
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania - since mar. 2010
 - until jun. 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:78 (in 65 plenary sittings)
Political declarations:35
Legislative initiatives: 28
Questions & Interpellations: 62
Motions: 21

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 18 october 2019, 22:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro