Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.georgedumitrica.blogspot.com
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > George Ionuț Dumitrică Versiunea pentru printare

George Ionuț DUMITRICĂ
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.36 TELEORMAN, uninominal college no.5

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Secretary - since feb. 2010
 - until sep. 2010
   Vice-Leader - since sep. 2010
 - until feb. 2011
   Secretary - since feb. 2011

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport

Inquiry committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - since mar. 2010 Secretary
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria - since mar. 2010

Parliamentary activity in figures:
Speaches:80 (in 76 plenary sittings)
Political declarations:75
Legislative initiatives: 27, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 25
Motions: 20

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 16 october 2019, 20:31
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro