Parliamentary activity
2016-present (sen.)
legislative initiatives
motions
voting records
2012-2016 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Senate > Ion Popa Versiunea pentru printare

Ion POPA
Parliamentary activity in legislature 2016-present

SENATOR
Constituency no.3 ARGES

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2017 - feb. 2018 - Quaestor

Political party:
PNL-National Liberal Party - until jun. 2018
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since jun. 2018

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until jun. 2018
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - since jun. 2018
 - until sep. 2019
Non-attached Members - since sep. 2019

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Sri Lanka  Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of India 
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam 
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 42, din care 6 promulgate legi
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 13 december 2019, 13:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro