Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Mircea-Titus Dobre Versiunea pentru printare

Mircea-Titus DOBRE
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA, uninominal college no.7

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Secretary - since sep. 2013
 - until sep. 2016
   Vice-Leader - since sep. 2016

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since oct. 2013)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (since nov. 2014) - Vice-Chairperson (until mar. 2015)
Committee for Labour and Social Protection (until oct. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran 
 Friendship parliamentary group with Netherlands 
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:45 (in 37 plenary sittings)
Political declarations:23
Legislative initiatives: 87, din care 26 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 21 october 2019, 21:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro