Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
2008-2012 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Gabriel Mutu Versiunea pentru printare

Gabriel MUTU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.12
end of the mandate: 22 june 2016 - resignation

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
- Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the South-East European Cooperation Process - since apr. 2014
 - until jun. 2016
 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Czech Republic - until jun. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - until jun. 2016
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - until jun. 2016

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 33, din care 10 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 27 may 2020, 3:57
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro