Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Petru Stan Versiunea pentru printare

Petru STAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.33 SALAJ
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until jun. 2008
 
independent  - since jun. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until jun. 2008
Senator non-attached - since jun. 2008

Standing committees

(since sep. 2007) - Vice-Chairperson (until feb. 2008)
(feb. 2007 - dec. 2008)

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan 
 Friendship parliamentary group with Bolivia 
 Friendship parliamentary group with Malta 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:162 (in 115 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 164, din care 5 promulgate legi
Motions: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 7 december 2019, 13:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro