Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Nicolae Nasta Versiunea pentru printare

Nicolae NASTA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.25 ILFOV, uninominal college no.2

Political party:
PNL-National Liberal Party - until sep. 2014
 
independent  - since sep. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until sep. 2014 Secretary
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2014 Vice-Leader - since feb. 2015

Standing committees
(since may 2013)

(until may 2013)

Standing committees - joint
(until sep. 2014)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Iceland 
 Friendship parliamentary group with Norway 
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 39, din care 5 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 february 2020, 16:11
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro