Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
gabrielaanghel.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Gabriela-Lola Anghel Versiunea pentru printare

Gabriela-Lola ANGHEL
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA, uninominal college no.10

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until jun. 2015
 
independent  - since jun. 2015

Parliamentary group:
National and Democrat Parliamentary Group - until dec. 2015 Secretary - since dec. 2015
 - until dec. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since oct. 2016

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since jun. 2014

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 5 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 31, din care 4 promulgate legi
Questions & Interpellations: 11
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 9 december 2019, 12:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro