Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
anton.anton@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Anton Anton Versiunea pentru printare

Anton ANTON
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
ALDE-Alliance of Liberals and Democrats Party

Parliamentary group:
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - until sep. 2019
Non-attached Members - since sep. 2019
 - until sep. 2019
The parliamentary group PRO Romania - since sep. 2019
 - until oct. 2019
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - since oct. 2019
 - until feb. 2020
Non-attached Members - since feb. 2020
 - until jun. 2020
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2020

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (since jun. 2017)
Committee for information technologies and communications
(until may 2018) - Chairperson
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (feb. - jun. 2017)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam - until feb. 2018 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Malta 
 Friendship parliamentary group with Iceland 
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:19 (in 18 plenary sittings)
Legislative initiatives: 36, din care 6 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 26 october 2020, 20:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro