Anton ANTON
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - până în sep. 2019
Deputați neafiliați - din sep. 2019
 - până în sep. 2019
Grupul parlamentar PRO România - din sep. 2019
 - până în oct. 2019
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din oct. 2019
 - până în feb. 2020
Deputați neafiliați - din feb. 2020
 - până în iun. 2020
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din iun. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru învățământ (din iun. 2017)
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor
Subcomisia pentru Spațiu (până în mai 2018) - Președinte
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării (feb. - iun. 2017)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Socialistă Vietnam - până în feb. 2018 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Islanda 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Peru