Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Mihai-Aurel Donțu Versiunea pentru printare

Mihai-Aurel DONȚU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV, uninominal college no.3
end of the mandate: 7 july 2016 - resignation - HCD nr.65/2016

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Secretary (since may 2013)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until jul. 2016 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Croatia - since jun. 2014
 - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Mongolia - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania - until jul. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:98 (in 79 plenary sittings)
Political declarations:65
Legislative initiatives: 52, din care 14 promulgate legi
Questions & Interpellations: 28
Motions: 12

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 24 october 2019, 0:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro