Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Maria Dragomir Versiunea pentru printare

Maria DRAGOMIR
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.12 CALARASI, uninominal college no.1

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until dec. 2014
 
independent  - since dec. 2014

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until dec. 2014
The parliamentary group of the National Liberal Party - since sep. 2016

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - since jun. 2014 Secretary - since jun. 2014
 - until apr. 2015
 Friendship parliamentary group with Brazil 
 Friendship parliamentary group with Latvia  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:24 (in 24 plenary sittings)
Political declarations:23
Legislative initiatives: 75, din care 13 promulgate legi
Questions & Interpellations: 13
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 14 november 2019, 14:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro