Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Remus-Daniel Nițu Versiunea pentru printare

Remus-Daniel NIȚU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.40 VALCEA, uninominal college no.2
end of the mandate: 14 march 2016 - resignation

Political party:
PNL-National Liberal Party - until feb. 2016
 
independent  - since feb. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until feb. 2016
Conservative Party Parliamentary Group - since feb. 2016
 - until mar. 2016

Standing committees

- Secretary
(since mar. 2016)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension - until mar. 2016 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - until mar. 2016
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until mar. 2016

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 29, din care 3 promulgate legi
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 22 january 2020, 6:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro