Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Viorel Marian Dragomir Versiunea pentru printare

Viorel Marian DRAGOMIR
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.9 BRAILA, uninominal college no.3
end of the mandate: 23 june 2016 - resignation - HCD nr.64/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jun. 2016 Vice-Leader - since feb. 2016
 - until jun. 2016

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - until jun. 2016
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - until jun. 2016
 Friendship parliamentary group with Iceland - until jun. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:27 (in 21 plenary sittings)
Political declarations:20
Legislative initiatives: 63, din care 17 promulgate legi
Questions & Interpellations: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 14 november 2019, 19:45
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro