Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Marius Lucian Obreja Versiunea pentru printare

Marius Lucian OBREJA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.15 COVASNA, uninominal college no.2

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2014 - feb. 2015 - Vice-Chairman

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
(since feb. 2013) - Chairperson (since mar. 2015)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 
 Friendship parliamentary group with Hungary 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 41, din care 5 promulgate legi
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 january 2020, 18:38
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro