Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Liviu Titus Pașca Versiunea pentru printare

Liviu Titus PAȘCA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.26 MARAMURES, uninominal college no.1

Political party:
PNL-National Liberal Party - until sep. 2014
 
independent  - since sep. 2014
 - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until sep. 2014 Vice-Leader
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2014
 - until feb. 2015
 Vice-Leader
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015

Standing committees

- Secretary

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 - Secretary (since jan. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Ecuador 
 Friendship parliamentary group with Brazil 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 70, din care 10 promulgate legi
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 26 january 2020, 19:14
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro