Ioana-Jenica DUMITRU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.3 ARGEȘ, colegiul uninominal nr.6
data încetarii mandatului: 1 iulie 2016 - demisie - HCD nr.65/2016

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în iun. 2014
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din iun. 2014
 - până în apr. 2016
PSD-Partidul Social Democrat - din apr. 2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Democrat Popular - până în iun. 2014
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din iun. 2014
 - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016
 - până în apr. 2016
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din apr. 2016
 - până în iul. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe și bănci
Comisia pentru afaceri europene (din mar. 2016)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Mediteranei - până în apr. 2013 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Danemarcei - din iun. 2014
 - până în iul. 2016
 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Socialistă Vietnam - până în iul. 2016
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Macedonia - până în iul. 2016
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Italiană - până în iul. 2016