Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Mihăiță Găină Versiunea pentru printare

Mihăiță GĂINĂ
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.23 IALOMITA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until oct. 2019
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since oct. 2019

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until oct. 2019
Non-attached Members - since oct. 2019
 - until dec. 2019
The parliamentary group of the National Liberal Party - since dec. 2019

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection - Vice-Chairperson (until nov. 2019)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Latvia  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 
 Friendship parliamentary group with Estonia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:69 (in 66 plenary sittings)
Political declarations:61
Legislative initiatives: 44, din care 17 promulgate legi
Questions & Interpellations: 82
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 30 may 2020, 5:59
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro