Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Csaba Pataki Versiunea pentru printare

PATAKI Csaba
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.32 SATU-MARE, uninominal college no.2
end of the mandate: 1 july 2016 - resignation

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania - until jul. 2016 Secretary - until sep. 2015
   Vice-Leader - since sep. 2015
 - until jul. 2016

Standing committees

(since may 2013)
- Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the South-East European Cooperation Process - until jul. 2016 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Iceland - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Norway - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Netherlands - until jul. 2016

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 41, din care 16 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 31 may 2020, 8:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro