Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.andrianmihei.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Andrian-Sirojea Mihei Versiunea pentru printare

Andrian-Sirojea MIHEI
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party - until sep. 2006
PNL-National Liberal Party - since sep. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Humanist Party of Romania (social-liberal) - until sep. 2006 Vice-Leader - since sep. 2005
 - until sep. 2006
Parliamentary group of the National Liberal Party - since oct. 2006

Standing committees
Committee for Industries and Services

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation - until oct. 2006 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ukraine  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:165 (in 130 plenary sittings)
Political declarations:83
Legislative initiatives: 30, din care 5 promulgate legi
Member of the2 mediation committees
Questions & Interpellations: 80

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 19 february 2020, 22:52
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro