Daniel-Constantin BARBU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI, colegiul uninominal nr.5

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2013 - feb. 2014 - Chestor

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în sep. 2014
 
independent  - din sep. 2014

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în sep. 2014
Grupul parlamentar Liberal Conservator - din sep. 2014 Lider - din mar. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă (din apr. 2014)
Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport (până în sep. 2014)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Irak 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Austria