Cătălin-Daniel FENECHIU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI, colegiul uninominal nr.19

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2013 - Secretar - până în mai 2013
 dec. 2012 - feb. 2013 

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în iun. 2015
 
independent  - din iun. 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar național democrat - până în dec. 2015 Lider - din mai 2013
 - până în sep. 2014
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din oct. 2016

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități
Comisia pentru regulament (până în feb. 2015) - Secretar

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României - Vicepreședinte

Alte comisii
Comisia de validare

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei  membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovenia - din iun. 2014 Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ungaria 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cuba 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Croația