Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Cristian Ghinea Versiunea pentru printare

Cristian GHINEA
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 14 june 2019 - resignation - HCD nr.27/2019
replaced by: Alin-Ionut Arsu

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2017 - Secretary
 dec. 2016 - feb. 2017 

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until jun. 2019 Vice-Leader - since sep. 2017
 - until feb. 2018

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (since oct. 2018)
The Committee on European Affairs (since nov. 2017)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (sep. - nov. 2017)
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (until sep. 2017)

Special committees - joint
(until dec. 2018)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until jun. 2019 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina - until jun. 2019
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - until jun. 2019
 Friendship parliamentary group with Czech Republic - until jun. 2019

Parliamentary activity in figures:
Speaches:14 (in 12 plenary sittings)
Legislative initiatives: 74, din care 9 promulgate legi
Questions & Interpellations: 42
Motions: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 4 december 2020, 13:59
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro