Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Daniel Florea Versiunea pentru printare

Daniel FLOREA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.12 CALARASI, uninominal college no.1
end of the mandate: 27 june 2016 - resignation - HCD nr.64/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jun. 2016 Spokesperson - since feb. 2015
 - until jun. 2016

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities
- Chairperson

Special committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until jun. 2016 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - until jun. 2016
 Friendship parliamentary group with South Africa - until jun. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:98 (in 37 plenary sittings)
Political declarations:94
Legislative initiatives: 66, din care 23 promulgate legi
Questions & Interpellations: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 18 november 2019, 6:59
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro