Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Dan Voiculescu Versiunea pentru printare

Dan VOICULESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 13 september 2007 - resignation
replaced by: Nicolae Marasescu

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Conservator Party - until sep. 2007 Leader

Standing committees

Inquiry committees - joint
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - until sep. 2007 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until sep. 2007
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until sep. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:16 (in 11 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 42, din care 7 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 6 august 2020, 22:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro