Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Corneliu Popescu Versiunea pentru printare

Corneliu POPESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.7 BOTOSANI, uninominal college no.2

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until feb. 2015
 
independent  - since feb. 2015

Parliamentary group:
Grupul parlamentar al Partidului Poporului - Dan Diaconescu - until feb. 2014 Vice-Leader - since feb. 2013
 - until feb. 2014
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015

Standing committees
(since feb. 2016)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus 
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 29, din care 5 promulgate legi
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 4 december 2020, 13:03
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro