Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Ioan Corodan Versiunea pentru printare

Ioan CORODAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.26 MARAMURES
start of the mandate: 9 february 2006 - HS nr.3/2006
replaces: Liviu-Doru Bindea

Political party:
PRM-Great Romania Party - until feb. 2007
 
independent  - since feb. 2007

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - since feb. 2006
 - until feb. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since may 2007

Standing committees
(since may 2007) - Secretary
(feb. - may 2007)
(feb. 2007)
(until feb. 2007)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco - since mar. 2006

Parliamentary activity in figures:
Speaches:179 (in 70 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 30, din care 6 promulgate legi
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 28 november 2020, 13:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro