Florian Daniel GEANTĂ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI, colegiul uninominal nr.24

Formatiunea politica:
PDL-Partidul Democrat Liberal - până în feb. 2014
 
independent  - din feb. 2014
 - până în apr. 2015
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din apr. 2015
 - până în mar. 2016
PSD-Partidul Social Democrat - din mar. 2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Democrat Liberal - până în feb. 2014
Grupul parlamentar Democrat Popular - din mar. 2015
 - până în apr. 2015
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din apr. 2015
 - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016
 - până în mar. 2016
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din mar. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă (din apr. 2014)
Comisia pentru afaceri europene (mai 2013 - apr. 2014) - Vicepreședinte (mai 2013 - apr. 2014)
Comisia juridică, de disciplină și imunități (până în mai 2013)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta - până în iun. 2014
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Bulgaria - până în iun. 2014 Vicepreședinte