Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Sorin Ștefan Roșca-Stănescu Versiunea pentru printare

Sorin Ștefan ROȘCA-STĂNESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.16 DAMBOVITA, uninominal college no.2
end of the mandate: 7 october 2014 -

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees

(until feb. 2013) - Secretary

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parlamentary Assembly of the Mediterranean - until oct. 2014 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - until oct. 2014 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Latvia - until oct. 2014
 Friendship parliamentary group with Republic of Guinea - until oct. 2014
 Friendship parliamentary group with Sultanate of Oman - until oct. 2014
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until oct. 2014

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 34, din care 3 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 21 january 2020, 4:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro