Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
speaches
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Daniel Savu Versiunea pentru printare

Daniel SAVU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.31 PRAHOVA, uninominal college no.2

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until apr. 2016
 
independent  - since apr. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until apr. 2016
Senator non-attached - since apr. 2016

Standing committees
(until feb. 2013)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Sultanate of Oman  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Japan 
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - since sep. 2014

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 57, din care 15 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 29 may 2020, 11:32
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro