Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
speaches
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Radu Mircea Berceanu Versiunea pentru printare

Radu Mircea BERCEANU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.17 DOLJ, uninominal college no.1

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2012 - Quaestor
 sep. 2011 - feb. 2012 
 feb. - sep. 2011 

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party 

Standing committees
(since sep. 2010)
(until sep. 2010)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with the Republic of Macedonia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:8 (in 7 plenary sittings)
Legislative initiatives: 9, din care 4 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 13 december 2019, 17:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro