Cristina-Ionela IURIȘNIȚI
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.6 BISTRIȚA-NĂSĂUD
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 18 decembrie 2020 - demisie

Formatiunea politica:
USR-Uniunea Salvați România 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Salvați România - până în dec. 2020 Secretar - din feb. 2020
 - până în dec. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru învățământ
Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați - Președinte (din feb. 2018)

Comisii de ancheta
Comisia parlamentară de anchetă privind situația cazurilor copiilor dispăruți

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Francofoniei - până în dec. 2020 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Belgiei - până în dec. 2020 Secretar
  Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Algeriană Democratică și Populară - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Senegal - până în dec. 2020 Președinte