Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Marian Cristinel Bīgiu Versiunea pentru printare

Marian Cristinel BĪGIU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.10 BUZAU, uninominal college no.2
end of the mandate: 23 june 2012 - resignation

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees

(until oct. 2009)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bahrain - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Norway - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since mar. 2010
 - until jun. 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 7 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 27, din care 3 promulgate legi
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 18 october 2019, 17:00
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro