Alin Păunel TIȘE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.13 CLUJ, colegiul uninominal nr.1
data încetarii mandatului: 1 iulie 2016 - demisie

Formatiunea politica:
PDL-Partidul Democrat Liberal - până în feb. 2015
PNL-Partidul Național Liberal - din feb. 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Democrat Liberal - până în feb. 2015
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din feb. 2015
 - până în iul. 2016

Comisii permanente
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerilor legislative privind legile electorale, propunerilor legislative privind modificarea Legii partidelor politice și a Legii privind finanțarea partidelor politice și a campaniilor electorale. (din dec. 2014)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu India - până în iul. 2016 Vicepreședinte - din dec. 2013
 - până în iul. 2016
 Grupul parlamentar de prietenie cu Japonia - din iun. 2014
 - până în iul. 2016
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federativă a Braziliei - până în iul. 2016