Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Adrian Gurzău Versiunea pentru printare

Adrian GURZĂU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ, uninominal college no.4

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2014
 
independent  - since feb. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2014
Democrat Popular Parliamentary Group - since mar. 2015
 - until jun. 2015
The parliamentary group of UNPR - since jul. 2016

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Venezuela - until jun. 2014 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:88 (in 49 plenary sittings)
Political declarations:84
Legislative initiatives: 39, din care 7 promulgate legi
Questions & Interpellations: 166
Motions: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 23 november 2019, 2:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro