Sorin LAZĂR
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.10 BUZĂU
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 14 octombrie 2020 - demisie
înlocuit de: Karmencita Pricop

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe și bănci - Vicepreședinte (ian. 2017 - feb. 2019), Președinte (feb. 2019 - oct. 2020)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO (din oct. 2017)

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru controlul execuției bugetelor anuale ale Curții de Conturi - Președinte (până în apr. 2019)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg - până în oct. 2020 Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Suediei - până în oct. 2020
 Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Zambia - până în oct. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta - până în oct. 2020