Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Monica Maria Iacob Ridzi Versiunea pentru printare

Monica Maria IACOB RIDZI
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.22 HUNEDOARA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 30 november 2007 - resignation
replaced by: Ioan Cristea

Political party:
PD-Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party 

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (until jun. 2007) - Vice-Chairperson
The Committee for European Integration (until dec. 2006) - Vice-Chairperson (since may 2006)

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Group of the European People's Party (Christian Democrats) and European Democrats
- Committee on Budgets
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Group of the European People's Party (Christian Democrats) and European Democrats

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO - until nov. 2007
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina - until nov. 2007
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until nov. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:47 (in 47 plenary sittings)
Political declarations:42
Legislative initiatives: 21, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 30
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 8 april 2020, 9:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro