Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Mihai Răzvan Ungureanu Versiunea pentru printare

Mihai Răzvan UNGUREANU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.2 ARAD, uninominal college no.1
end of the mandate: 1 july 2015 - resignation

Political party:
FC-Forta Civica 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015 Vice-Leader
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015
 - until jul. 2015

Standing committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - until jul. 2015 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Latvia - until jul. 2015 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Denmark - until jul. 2015
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until jul. 2015

Parliamentary activity in figures:
Speaches:6 (in 6 plenary sittings)
Legislative initiatives: 15
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 21 january 2020, 4:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro