Costel LUPAȘCU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.7 BOTOSANI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - since feb. 2018

Standing committees
Committee for Health and Family (since apr. 2017)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad
Committee for Foreign Policy (until apr. 2017)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  deputy - until nov. 2018
  - since nov. 2018 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay  Secretary
 Friendship parliamentary group with Canada 
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic  Secretary