Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Vasile Horga Versiunea pentru printare

Vasile HORGA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA, uninominal college no.1

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since sep. 2014) - Secretary (since sep. 2016)
Committee for Public Administration Territorial Planning (feb. 2013 - sep. 2014)
Committee for Labour and Social Protection (until feb. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Mongolia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:95 (in 67 plenary sittings)
Political declarations:21
Legislative initiatives: 64, din care 13 promulgate legi
Questions & Interpellations: 55
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 19 october 2019, 8:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro