Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
dumitru.lupescu@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Dumitru Lupescu Versiunea pentru printare

Dumitru LUPESCU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
USR-Union to Save Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania  Secretary - since sep. 2018
 - until feb. 2020
   Vice-Leader - since feb. 2020

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security - Secretary (since sep. 2017)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (since oct. 2018)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (since oct. 2018) - Secretary (since dec. 2018)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (until dec. 2019) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:31 (in 29 plenary sittings)
Political declarations:15
Legislative initiatives: 110, din care 8 promulgate legi
Questions & Interpellations: 11
Motions: 12

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 31 may 2020, 8:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro