Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Darius Bogdan Vâlcov Versiunea pentru printare

Darius Bogdan VÂLCOV
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.30 OLT, uninominal college no.1
end of the mandate: 26 may 2015 -

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since sep. 2014)
(until sep. 2014) - Chairperson

Special committees - joint
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Australia - until may 2015
 Friendship parliamentary group with Republic of Singapore - until may 2015 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 75, din care 21 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 27 may 2020, 3:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro