Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Silvia Ciornei Versiunea pentru printare

Silvia CIORNEI
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.29 NEAMT
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Conservator Party  Vice-Leader - until feb. 2007

Standing committees
(since feb. 2008) - Chairperson (feb. - sep. 2008), Vice-Chairperson (since sep. 2008)
(since oct. 2007)
(jun. - oct. 2007)
(dec. 2006 - jun. 2007)
(until dec. 2006) - Secretary
(until sep. 2006)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until dec. 2006) - Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe
- Committee on Industry, Research and Energy
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines 
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:54 (in 37 plenary sittings)
Legislative initiatives: 15, din care 4 promulgate legi
Member of the2 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 6 august 2020, 22:47
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro